IV Konferencja BEST FRANCHISE

Prof. Witold Orłowski, Piotr Kuczyński i Jarosław Kuźniar byli gośćmi specjalnymi dorocznego kongresu Best Franchise, na którym spotykają się liderzy rynku franczyzy.

Rzetelni franczyzodawcy, zrzeszeni w Polskiej Organizacji Franczyzodawców, po raz czwarty spotkali się na dorocznej Konferencji Best Franchise. Dyskusje w trakcie wykładów i rozmowy w kuluarach tym razem zdominowane były przez temat podatku handlowego. Widmo nowej daniny wymierzonej w sieci handlowe roztacza się nad rynkiem już od grudnia ubiegłego roku. W dalszym ciągu nie jest jednak znany jego ostateczny kształt.

– Polska Organizacja Franczyzodawców zaangażowała się w konsultacje związane z planami wprowadzenia podatku od sieci handlowych. Braliśmy udział w spotkaniach z przedstawicielami Ministerstwa Finansów, wysyłaliśmy nasze uwagi dotyczące wstępnych projektów ustawy – mówiła Monika Dąbrowska, Prezes Polskiej Organizacji Franczyzodawców.


p

Jest szansa, że te działania odniosą sukces – strona rządowa, przynajmniej w warstwie deklaracyjnej, wycofała się z planów opodatkowania franczyzy. Ostateczny projekt wciąż nie jest jednak znany.

– Z punktu widzenia franczyzodawców najgorsze jest funkcjonowanie w warunkach niepewności, która nie sprzyja rozwojowi biznesu i pozyskiwaniu franczyzobiorców. Mamy nadzieję, że już niebawem poznamy ostateczny kształt nowych rozwiązań podatkowych – opowiadał Michał Wiśniewski, dyrektor działu doradztwa PROFIT system.

Konferencje BEST FRANCHISE to forum wymiany doświadczeń, połączone z unikalnymi szkoleniami dla franczyzodawców

W trakcie konferencji nie zabrakło jednak i krzepiących akcentów. Nadzieje w serca przedsiębiorców wlał prof. Witold Orłowski, główny ekonomista PwC, mówiąc o dobrej kondycji polskiej gospodarki.

– Mamy za sobą 25 lat sukcesu gospodarczego. Oczywiście, obecna sytuacja polityczna jest napięta. Nie ma jednak podstaw, by w najbliższym czasie obawiać się o wzrost PKB. On ma stabilne perspektywy – tłumaczył ekonomista.

Gość specjalny prof. Witold Orłowski przybliżył co nas czeka w gospodarce w nadchodzących czasach

W nieco bardziej pesymistycznym tonie wypowiadał się Piotr Kuczyński, główny analityk Xelion Doradcy Finansowi. Zwrócił uwagę, że globalna gospodarka w coraz większym stopniu zależy od działania banków centralnych.

– Od kilku lat obserwujemy, jak swoimi działaniami starają się pobudzać wzrost gospodarczy, jednak ich wysiłki są coraz mniej skuteczne. Myślę, że żyjemy w okresie przejściowym. Kapitalizm nie zniknie, ale musi zmienić swoje oblicze, by przetrwać – stwierdził ekspert.

Gość specjalny Piotr Kuczyński przedstawił prognozy dotyczące kolejnego kryzysu gospodarczego

W trakcie dwudniowej konferencji uczestnicy wzięli udział w szkoleniach z zakresu marketingu oferty franczyzowej oraz technik pozyskiwania franczyzobiorców. Nie zabrakło też bardziej „twardych”, finansowych szkoleń: specjaliści z Tax Care przybliżyli tajniki księgowości w firmach franczyzowych, a partnerzy firmy Symulator Biznesu podpowiedzieli, jak poprawić wyniki sieci franczyzowej poprzez lepsze zarządzanie firmami franczyzobiorców. Swoje oferty dla przedsiębiorstw zaprezentowali Xelion oraz Idea Bank. Gościem specjalnym drugiego dnia konferencji był Jarosław Kuźniar, dziennikarz i przedsiębiorca, który opowiedział o zasadach budowania marki osobistej.

Tekst: Grzegorz Morawski, zdjęcia: Magdalena Kurda

Gość specjalny Jarosław Kuźniar przybliżył sposoby kreowania marki osobistej

Wystąpienie Dariusza Makosza - Członka Zarządu Idea Banku dotyczące finansowania inwestycji z rynku franczyzowego

Michał Wiśniewski z PROFIT system omówił aktualne trendy na rynku franczyzy

W Konferencji BEST FRANCHISE wzięli udział liderzy rynku franczyzy