Rośnie grono rzetelnych

Polska Organizacja Franczyzodawców ma już blisko 40 członków i partnerów. Na konferencji poświęconej franczyzie głos zabrali ekonomiści - Piotr Kuczyński i Wojciech Białek.

Około 130 przedsiębiorców, franczyzodawców i organizatorów systemów agencyjnych spotkało się 19 kwietnia w warszawskim hotelu Novotel. Uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Polską Organizację Franczyzodawców mieli okazję wysłuchać wykładów specjalistów z dziedziny biznesu i analityków finansowych, a także wymienić doświadczenia z innymi przedsiębiorcami.

- Rolą POF jest stworzenie na polskim rynku jak najlepszych warunków dla rozwoju systemów franczyzowych, zarówno pod względem prawnym, jak i finansowym. Na początku współpracy z franczyzodawcami zawsze staramy się odpowiedzieć na pytanie, czy jest to partner sprawdzony i godny polecenia potencjalnym biorcom licencji – mówiła Monika Dąbrowska, prezes POF.

Podczas spotkania franczyzodawców swoim doświadczeniem dzielili się tez przedstawiciele międzynarodowej korporacji McDonald's oraz firmy PROFIT system.

- Staramy się uświadamiać twórcom konceptów sieciowych, że franczyza to biznes, na którym powinny korzystać obie strony. Współpraca powinna zapewniać korzyści zarówno franczyzodawcom, jak i franczyzobiorcom. Obie strony pracują na wspólny sukces – mówił Michał Wiśniewski, dyrektor działu doradztwa we franczyzie PROFIT system.

W ramach konferencji swoje produkty dla przedsiębiorców z sieci franczyzowych przedstawili specjaliści z firmy Value Tank oraz banku Pekao S A. Gościnnie głos zabrali również popularni analitycy rynków finansowych – Piotr Kuczyński z Domu Inwestycyjnego Xelion oraz Wojciech Białek z Centralnego Domu Maklerskiego Pekao S A. Obaj starali się rozwiać mroki gospodarczej przyszłości i obaj zaprezentowali ją w skrajnie odmiennych barwach. Piotr Kuczyński – zdecydowanie mrocznych.

- Ani inwestorów, ani polityków ostatni kryzys nie nauczył niczego. Bankowość inwestycyjna wciąż jest ściśle powiązana z detaliczną, rządy muszą lawirować pomiędzy rynkami finansowymi a wyborcami, a jedyną szansą na utrzymywanie strefy euro w obecnym kształcie jest drukowanie pieniędzy przez banki centralne. Ponadto nad światową gospodarką wisi widmo rychłego konfliktu zbrojnego pomiędzy Izraelem a Iranem – mówił ekspert.

Nieco więcej optymizmu wlał w serca słuchaczy Wojciech Białek.

- Historyczne analogie pozwalają mieć nadzieję na poprawę koniunktury. Jeśli mam rację, to za mniej więcej pięć miesięcy będzie warto kupić akcje. Giełdy zaczną rosnąć, a złoty umocni się do euro i franka – mówił analityk CDM Pekao SA.

Po konferencji odbyło się walne zgromadzenie członków POF, które wyłoniło nowy zarząd. Na jego czele ponownie stanęła Monika Dąbrowska, a skład uzupełnili, Arkadiusz Słodkowski z firmy konsultingowej PROFIT system, Anna Waszkiewicz z Atlantica, Sylwester Mroczek z Carrefour, Piotr Wilczyński z Vision Express, Janusz Bartkowiak, przedstawiciel ITM Polska, operatora sieci Intermarché i Bricomarché. W komisji rewizyjnej ponownie zasiądą Paweł Korobacz z sieci YES Biżuteria oraz Anna Telecka, reprezentująca markę Presto.

- Poprzedni zarząd za strategiczny cel obrał sobie wprowadzenie Polskiej Organizacji Franczyzodawców do Europejskiej Federacji Franczyzy oraz Światowej Rady Franczyzy. Cieszymy się, że udało się go zrealizować. Chcemy w dalszym ciągu promować franczyzę jako sprawdzony sposób otwierania i prowadzenia własnego biznesu – mówił Arkadiusz Słodkowski.

POF działa od jedenastu lat. W okresie dwuletniej kadencji ustępującego zarządu liczba jej członków i partnerów wzrosła z 17 do 37.

(gum)