Targi Franczyza 2012 przyczyniły się do rozwoju POF

Coraz więcej branż jest reprezentowanych w Polskiej Organizacji Franczyzodawców. W październiku przystąpiły Abra Sklepy Meblowe, DDD Dobre Dla Domu oraz Meritum Bank.

Zainteresowanie przystąpieniem do Polskiej Organizacji Franczyzodawców zwiększa się przy okazji corocznych Targów Franczyzy, co potwierdziły również ostatnie tygodnie. Wynika to przede wszystkim ze wzmożonej w tym czasie działalności promującej Organizację oraz firmy zrzeszone w POF. Targi Franczyzy są największym tego typu wydarzeniem w Polsce. Kolejne odbędą się w dniach 17 - 19 października 2013 roku, również pod honorowym patronatem POF.

Również w tym roku Organizacja dysponowała swoim stoiskiem na X Targach Franczyzy, które było znacznie częściej odwiedzane niż w latach poprzednich. Przedstawiciele POF rozmawiali przede wszystkim z potencjalnymi biorcami licencji, którzy chcieli dowiedzieć się czym zajmuje się Organizacja i dlaczego warto współpracować z jej Członkami i Partnerami. Podobnie często pojawiały się pytania o sposoby oceny wiarygodności organizatorów systemów franczyzowych i agencyjnych. Z rozmów wynikało, że potencjalni przedsiębiorcy mają bardzo szeroką wiedzę o współpracy franczyzowej i agencyjnej. Z tego względu dokonują wyboru potencjalnych partnerów biznesowych ostrożniej niż w poprzednich latach. Stoisko POF odwiedzali również przedsiębiorcy, którzy chcą przekształcić swoje punkty w placówki franczyzowe.

W porównaniu z ubiegłym rokiem, stoisko POF odwiedziło także więcej przedstawicieli firm rozpatrujących przystąpienie do Organizacji. Najczęściej padały pytania o korzyści związane ze współpracą z POF. Jak wynikało z rozmów z organizatorami systemów franczyzowych i agencyjnych, zaufanie do dawców licencji jest szczególnie istotne w czasie spowolnienia gospodarczego.

Abra Sklepy meblowe to jeden z największych dystrybutorów wiodących producentów mebli w Polsce. Pod logo Abra występują 72 sklepy własne i 9 franczyzowych. Minimalna kwota inwestycji wynosi 90 tys. zł. Franczyzodawca nie pobiera opłaty wstępnej. W ramach współpracy biorca licencji otrzymuje projekt urządzenia sklepu, szkolenia, promocję otwarcia sklepu, katalogi promocyjne, system informatyczny oraz inne elementy wsparcia.

DDD Dobre Dla Domu rozwija się na rynku wyposażenia wnętrz w branży podłogi, ściany, drzwi, rozbudowując sieć specjalistycznych salonów. Obecnie w systemie DDD Dobre Dla Domu funkcjonują 54 sklepy, w tym 47 franczyzowych. Franczyzodawca zapewnia m.in. atrakcyjne warunki handlowe, niski wkład inwestycyjny, korzystny system zatowarowania, szkolenia, wyłączność terytorialną, wsparcie reklamowe.

Meritum Bank jest systemem, który przyjął strategię nie rozwijania własnych oddziałów. Placówki partnerskie stanowią główny kanał sprzedaży. Obsługują zarówno klientów indywidualnych jak i firmy, w zakresie rachunków, lokat terminowych, kredytów, kart płatniczych i kredytowych oraz bankowości elektronicznej. Obecnie funkcjonuje 16 placówek własnych i 133 partnerskie. Kwota inwestycji to około 30 tys. zł.

(mps)