Franczyzodawcy notują na polskim rynku coraz więcej kandydatów, którzy po latach pracy w dużych korporacjach decydują się na prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek.
Wciąż odnotowuje się w Polsce szybki rozwój sieci działających na zasadach franczyzy – i to zarówno w odniesieniu do światowych, jak i krajowych marek. W minionych latach franczyza była przeważnie adresowana do biznesmenów posiadających już pewne doświadczenie w prowadzeniu własnego przedsiębiorstwa. Wiele osób ubiegających się o franczyzę rezygnowało z prowadzenia własnych firm i decydowało się związać z którąś ze znanych marek, widząc w takiej współpracy większą szansę na odniesienie sukcesu finansowego oraz rozwoju. Zainteresowanie franczyzą tej grupy kandydatów nie słabnie, jednak coraz bardziej widoczna jest na rynku inna kategoria osób ubiegających się o możliwość zawarcia umowy franczyzy. To grupa o zupełnie innym rodowodzie zawodowym. To ci, którzy dotychczas realizowali swoje ambicje zawodowe na wysokich stanowiskach w dużych korporacjach. Teraz zdecydowali się na zmiany w swojej profesjonalnej karierze. Ich atutem jest duże doświadczenie związane z pracą w zorganizowanych firmach. Rozumieją zasady ich działania i konieczność sprostania zarówno wysokim standardom organizacyjnym, jak i etycznym. Doceniają rolę i znaczenie marki oraz potrzebę stałego inwestowania w jej reputację przez wszystkie ogniwa systemu. Dostrzegają liczne korzyści płynące z korzystania z wypracowanych przez franczyzodawcę procedur i rozwiązań. Pracę we własnej firmie prowadzonej w ramach sieci franczyzowej traktują jako awans zawodowy, przejście z poziomu szczebla menadżerskiego na pozycję niezależnego przedsiębiorcy. Franczyza daje im szansę na istotną zmianę kierunku rozwoju kariery zawodowej. Zmianę, która może zachodzić w klimacie znacznie ograniczonego ryzyka związanego z uruchomieniem od podstaw własnego przedsiębiorstwa.
Franczyza oferuje byłym pracownikom dużych firm atrakcyjny, zrównoważony sposób na życie. Ci ludzie dzięki pracy w opartych na sprawdzonych modelach własnych firmach zyskują także tyle czasu dla siebie i rodziny, ile nie mieli często od wielu lat. Dla nich proporcja obowiązków i niezależności jest we franczyzie idealnie zbilansowana. Poczucie kontroli nad własnym przedsiębiorstwem daje im radość, satysfakcję i pozwala realizować się zawodowo. Chociaż wcześniej dzięki bardzo ciężkiej pracy zgromadzili spory majątek, nie spowodowało to poszukiwania miejsca pozwalającego na odpoczynek. Wręcz przeciwnie, mimo zamożności chcą być nadal aktywni zawodowo, ale na innym poziomie rozwoju osobistego. Takim, który gwarantuje tylko własna firma. Z przyjemnością słucha się motywacji tych ludzi, opowieści o tym, jak dojrzewali do decyzji o zakupie franczyzy.
Własna firma stała się marzeniem wielu osób, a sytuacja na polskim rynku wykazuje, że to bardzo dobry moment, aby takie marzenie zrealizować. Franczyza, jako metoda na zarabianie pieniędzy, leży gdzieś w połowie drogi między własną firmą a etatem.