Aktualności

Co z franczyzą – wnioski z VIII Konferencji Liderów Franczyzy BEST FRANCHISE

By 21 czerwca 2022 23 sierpnia, 2023 No Comments

Jak prowadzić biznes po pandemii i w obliczu zawirowań geopolitycznych? Jaka przyszłość czeka rynek franczyzy w obliczu planowanej regulacji ustawowej? – dyskutowali franczyzodawcy z całego kraju, podczas VIII Konferencji Liderów Franczyzy BEST FRANCHISE 2 i 3 czerwca.

„Czas pandemii był dla nas intensywny, ale wychodzimy z niego obronną ręką” – powiedziała podczas otwarcia konferencji Monika Dąbrowska, prezes zarządu POF, McDelivery Lead w McDonald’s Polska. „To głównie dzięki temu, że franczyzodawcy w Polsce chcą stale się rozwijać i ulepszać swoje koncepty, tak aby towarzyszyć swoim parterom biznesowym w różnych okolicznościach” – dodała.

Właśnie dlatego wielu przedsiębiorców – już niemal sto tysięcy – decyduje się na prowadzenie swojej działalności na licencji franczyzowej i wiążę się z rozpoznawalną marką, korzystając z jej know-how. Sektor franczyzy jest również liczącym się pracodawcą – na polskim rynku franczyzy wraz z franczyzodawcami i franczyzobiorcami pracuje prawie pół miliona osób. Będą do nich dołączać nowi profesjonaliści, ponieważ powstały już pierwsze w Polsce studia dotyczące zarzadzania franczyzą, o których na konferencji opowiadała dr Marta Ziółkowska ze Szkoły Głównej Handlowej.

Wartościowe wykłady

Sami uczestnicy konferencji mieli możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji, podczas dwóch dni pełnych wykładów, zaczynając od wiedzy o nowej rzeczywistości geopolitycznej dr. Jacka Bartosiaka, sztukiprowadzenia sporów z prof. Ewą Pietrzyk-Zieniewicz, właściwego odczytywania danych statystycznych o czym mówiła Janina Bąk, aż po dyskusję z futurolożką prof. Aleksandrą Przegalińską-Skierkowską o nowoczesnych technologiach i nowych pokoleniach oraz o obrazie rynku franczyzy w rzeczywistości (po)pandemicznej i wojennej – podczas prezentacji ekspertów z PROFIT system. Prelekcję przeprowadzili Michał Wiśniewski, prezes zarządu PROFIT system, dyrektor działu doradztwa we franczyzie PROFIT system, ekspert POF i Karina Korczyńska, prawniczka PROFIT system, ekspertka ds. umów franczyzy.

Jednym z ważnych tematów środowiska jest planowana przez rząd ustawa dotycząca franczyzy. Stąd również zamykający kongres wykład: „Franczyza – czy należy regulować ją ustawowo? Jak to jest na świecie?”, który prowadziła dr Anna Hlebicka-Józefowicz.

„W naszym odczuciu potrzebny był lokalny Kodeks Dobrych Praktyk dla Rynku Franczyzy – i takie rozwiązanie przygotowaliśmy. Kodeks, który wynegocjowaliśmy zarówno z franczyzodawcami jak i franczyzobiorcami, jest bezpieczny dla rynku i przedsiębiorców” – zwracał uwagę Arkadiusz Słodkowski, członek zarządu PROFIT system, członek zarządu POF. „Liczę, że ewentualna ustawa dotycząca franczyz będzie z tym Kodeksem możliwie zbieżna: potrzebne są konkretne rozwiązania, a nie nadmierna regulacja. Franczyza w Polsce prawnie regulowana jest przepisami kodeksu cywilnego oraz ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów czy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji”

„Nawiązaliśmy w minionych latach współpracę na rzecz franczyz z Polską Izbą Handlu, Polskim Stowarzyszeniem Mikroprzedsiębiorców i Franczyzobiorców czy Konfederacją Lewiatan. Jesteśmy dużą częścią polskiej gospodarki, dostrzeganą także przez inne organizacje biznesowe, a nasz głos staje się coraz bardziej słyszalny” – dodała Monika Dąbrowska. „Liczymy na konsultacje ustawodawcy z praktykami franczyzy, tym bardziej, że 8 na 10 franczyz, które działają w Polsce, to są nasze rodzime, polskie koncepty”.

Nowy zarząd Polskiej Organizacji Franczyzodawców

Podczas Konferencji odbyło się Walne Zgromadzenie, podczas którego został wybrany nowy zarząd Polskiej Organizacji Franczyzodawców i członków Komisji Rewizyjnej.

Nowy zarząd tworzą (alfabetycznie): Paweł Aksamit (Stava), Jacek Biskup, Monika Dąbrowska (McDonald’s Polska), Anna Gniatkowska (Santander Bank Polska), Rafał Kościuk (Fit Cake), Krzysztof Łagowski (Carrefour), Damian Ozga (Perfect Look Clinic), Arkadiusz Słodkowski (PROFIT system) i Mirosław Szawerdo (ITM Polska). Prezeską POF została Monika Dąbrowska.

Członkami Komisji Rewizyjnej ponowie zostali Paweł Korobacz (YES Biżuteria) i Sylwester Mroczek (Carrefour). Gratulujemy!

 

Relacja z VIII Konferencji Liderów Franczyzy BEST FRANCHISE